Vitajte v obci "Lysá pod Makytou"

...najkrajší kút v šírom svete...

 


Home Cirkev
História farnosti PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 23 Jún 2009 01:12
Obsah článku
História farnosti
Kňazi na farnosti
Celý článok

Kostol v Lysej pod Makytou


Kostol v Lysej pod Makytou je zasvätený sv. Štefanovi – Kráľovi.
Vlastníkom kostola je Rímsko-katolícka cirkev, farnosť Lysá pod Makytou. 
Bližšie informácie – výpis z monografie obce.

 

Výpis z monografie obce Lysá pod Makytou, ktorá bola vydaná v roku 2001.

„ Obec sa rozhodla vybudovať vlastný kostol podľa projektov z roku 1800. Bol postavený v roku 1824. Celkové náklady tejto stavby činili 5 195 zlatých a 3 
grajciare. Realizácia prevýšila pôvodne plánovaný rozpočet o 929 zlatých a 24 grajciarov.

Pri stavbe sa spotrebovalo 138 700 tehál, 2465 meríc vápna, 3286 fúr piesku, 18 centov železa na zvieranie. Na stavbu a lešenie sa minulo 8 kubických siah trámov, 7 kubických siah žrdí, 36 kusov dreva na vypchávky a poťahy, 5 siah dlhého dubového dreva, 270 kusov dosiek, 63 300 kusov šindlov, 9200 kusov laťových klincov,95 000 šindľových klincov a 200 kusov nárožníkových klincov.

Pri znovuvýstavbe klenby kostola v roku 1819 došlo k nešťastiu, pri ktorom sa vážne zranili Ján Fajkráb z Broumova ,Jozef Fojt z Vlachovic na Morave, Ján Matocha, nádenník z Lysej a 7. mája 1819 pochovali Juraja Planku, výslužilca z Lysej.  

Súčasne so stavbou kostola bola vybudovaná aj fara za 1796 zlatých a 52 grajciarov. Maštale a šopa, ako príslušenstvo fary, postavili za 618 zlatých a 15 grajciarov.

Klasicistický kostol svätého Štefana v Lysej bol opravovaný v roku 1959. V súčasnosti je to jednoloďová stavba s rovným uzáverom presbytéria a vstavanou vežou, zaklenutá troma poľami českej klenby, zbiehajúcej medziklenbovými pásmi do profilovaných nástenných pilierov. Objekt má hladkú fasádu, nad vchodom je datovanie. Hlavný oltár je z roku 1824 s novou ústrednou plastikou sv. Štefana kráľa. Bočné oltáre Nanebevstúpenia a Zjavenia Pána z roku 1824 sú tiež vyzdobené novými obrazmi z 20 storočia. Zvon vo veži je od zvonolejára P. Bohuša z Banskej Štiavnice. Bol do Lysej prenesený v roku 1776 zo zoborského kláštora. 

Vizitácia z roku 1829 bližšie opisuje i ďalšie pomery vo farnosti. Dozvedáme sa z nej, že kostol situovaný mimo obec, mal výbornú polohu a v prípade požiaru bol tak mimo nebezpečenstva. Nebol však obohnaný žiadnym múrom a nemal ani kryptu.

Samotný kostol bol vystavaný z dobrého materiálu a strecha bola pokrytá kvalitnou škridľou. Na streche bol vystavaný i kríž. Veža pristavaná ku kostolu bola tiež ozdobená „pôvabným krížom“(cruce venusta) a až po klenbu bola strecha , vystavaná z dreva, pokrytá červenou škridľou. Vo veži boli tri zvony, jeden starý, ktorý pochádzal až zo zoborského kláštora pri Nitre – vážil 8 centov a mal najvznešenejší hlas (soni nobilissimi), druhý zvon bol nový, ten daroval kostolu nitriansky biskup Fuchs, a napokon tretí zvon, ktorý však už bol poškodený – vážil jeden a pol centa a nepoužíval sa. Kľúče od kostola a veže opatroval farár.

Osobitnú pozornosť venoval vizitátor opisu vnútra kostola. Chór bol pomerne rozsiahly, no pekný. Bol na ňom i organ s dvanástimi píšťalami, ktorý bol vystavaný v roku 1827. Krstiteľnicu, kazateľnicu a svätostánok pokladal vizitátor za primerané. Kostol mal tri oltáre. Najväčší a hlavný, zasvätený sv. Štefanovi –kráľovi, bol zdobený starými prikrývkami a šiestimi drevenými svietnikmi. No oltárny obraz nebol dosiaľ vysvätený biskupom. Presbytérium bolo oddelené od lode kamenným stupňom – schodom a po jeho ľavej strane bol vztýčený procesný kríž s telom Ukrižovaného. Ďalší oltár bol zasvätený Blahoslavenej Panne Márii a po jeho stranách boli staré sochy dvoch cherubínov. Tretí bol zasvätený zmŕtvychstaniu Krista a počas vizitácie na ňom bola vystavaná nová socha. Všetky tri oltáre mali riadne kamenné mensy.

Kostol získal prostredníctvom biskupa Xavera Fuchsa od Svätej stolice i významné odpustky, a to v tieto dni – na sviatok Štefana-kráľa, na prvú adventnú nedeľu, počas veľkého pôstu a po Veľkej noci.
V roku 1947 bol kostol ozdobený maľbou. Maľby svätcov namaľoval akademický maliar Gajdoš. Občania na ňu vyzbierali vyše pol milióna Kčs. Maľba kostola bola započatá 5.mája. V tom období bola v kostole vykonaná aj elektrická inštalácia. Posviacka maľby však musela byť odložená o celý rok, lebo oltár, ktorý bol zakúpený v Olomouci za 150 000 Kčs, nebol ešte dokončený. Dovezený bol až 8.apríla 1949.

V roku 1948 začal spravovať farnosť PhDr. Albert Masár, ktorý v obci pôsobil takmer 38 rokov. Počas jeho pôsobenia sa vo farnosti urobilo veľa práce. Domaľoval sa interiér kostola, vykonala sa výmena oltára, oprava krovu a veže. Pán dekan vlastnoručne obnovil a vymaľoval krížovú cestu a sochy v celom kostole. Za jeho pôsobenia boli vymenené lavice a spovednice.
Vzhľadom na to, že strecha na kostole bola v nevyhovujúcom stave, kostol bol prekrytý novou medenou strešnou krytinou.“

Kňazi , vizitácie – výpis z monografie obce:

Farnosť bola prvý krát vizitovaná už v roku 1797 a potom v roku 1815, no písomné záznamy o nej sa nezachovali.
Kanonická vizitácia z 24.8.1829 opisuje okolnosti zriadenia novej farnosti.

Prvým farárom v novej farnosti po jej zriadení od 1. januára 1788 Štefan Hesterény. Po ňom nasledovali:

 Posledná úprava Utorok, 20 Máj 2014 09:48
 

PrihlásenieŠtatistika webu

Členovia : 692
Článkov : 779
Webové prepojenia : 39
Počet zobrazení obsahu : 866649

Kto je online

Máme online 36 hostí 

Návštevnosť

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes98
mod_vvisit_counterVčera134
mod_vvisit_counterTento týždeň98
mod_vvisit_counterMinulý týždeň994
mod_vvisit_counterTento mesiac3186
mod_vvisit_counterMinulý mesiac4750
mod_vvisit_counterVšetky dni565238

Tvoja IP: 3.209.80.87
,
Today: Okt 21, 2019

SMS Info

Hľadaj!

Náhodné fotografie

Error opening the path to CpmFetch/domains/lysapodmakytou.sk/public/www_root/galery/cpmfetch
name of configuration file:/domains/lysapodmakytou.sk/public/www_root/galery/cpmfetch/cpmfetch_config.php
Please recheck the path for cpmFetch and the name of the configuration file at the module Backend

Lysá pod Makytou