Vitajte v obci "Lysá pod Makytou"

...najkrajší kút v šírom svete...

 


Home Životné prostredie Druhy odpadov
Druhy odpadov PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 2
SlabéDobré 
Napísal obec   
Štvrtok, 24 September 2009 09:28

Vážení občania!

V poslednom období sa v našej obci veľmi zvýšila produkcia odpadu. Z toho dôvodu sa obraciame na Vás, aby ste sa svojou činnosťou a triedením jednotlivých zložiek odpadu podieľali na znižovaní jeho množstva. Náklady na zneškodňovanie odpadu ukladaním na skládke tuhého domového odpadu sú veľmi vysoké. V tomto roku bola uzatvorená skládka odpadu "Ledrov" - Lednické Rovne a momentálne vyvážame odpad až do Dubnice nad Váhom, na skládku "Luštek".

Iste si vie každý prepočítať, že cena za dopravu na skládku do Dubnice nad Váhom, je omnoho vyššia. Okrem toho aj poplatky za uloženie odpadu, sú na tejto skládke omnoho vyššie. Za všetok odpad, ktorý tam vyvezieme, musíme platiť. Niektorý občania bez mihnutia oka  dajú do smetných nádob umelé fľaše, sklo, alebo dokonca trávu, popol a zemiaky, ktoré môžu doma využiť na kompost a nezvyšovať tak objem komunálneho odpadu.

V minulom roku Obec doplácala na vývoz a uloženie odpadu cca 200 tis. Sk. V tomto roku sa náklady podstatne zvýšili. Tieto náklady, by mali pokryť  poplatkky, vyberané za odpad, ale ak to takto pôjde ďalej poplatky za odvoz odpadu, sa budú zvyšovať. Teda, treba si uvedomiť, že čím viac odpadu budeme produkovať, tým viac budeme platiť.

Preto Vás žiadame, aby ste sa snažili odpad správne triediť. Myslime pritom na životné prostredie, ale zároveň aj na naše peňaženky.
Ako máme teda odpad triediť? Odpad, ktorý bežne produkujeme v domácnosti sa dá rozdeliť na:  bioodpad, papier, sklo, plasty, textil, kovy, nebezpečný odpad, lieky a liečivá, elektroodad, tetrapaky, drobný stavebný odpad.

 

BIOODPAD

Recyklácia biologicky rozložiteľného odpadu spočíva v kompostovaní, ktorého výsledkom je vznik prírodného hnojiva, ktoré môžete využiť vo vlastnej záhradke. Tento druh odpadu sa v prírode rozloží bez negatívnych dopadov na životné prostredie.
Patria sem: zvyšky ovocia a zeleniny, šupky z ovocia a zeleniny, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, bezmäsité zvyšky jedla, kvety, tráva lístie, drobné konáre, mladá burina, piliny, drevný popol, vlasy, chlpy, použité papierové vreckovky a servítky.

 

PAPIER

Patria sem: noviny, časopisy, zošity, knihy, listy, kancelársky papier, papierové vrecká, krabica z tvrdého papiera, obálky, letáky, katalógy, telefónne zoznamy, plagáty, pokladničné bločky
Nepatria sem: umelo hmotné obaly, vrstvové obaly, voskový papier, papier s hliníkovou fóliou, obaly na mrazené .potraviny, krabičky s cigariet, špinavý či mastný papier, kopírovací papier
Zber papiera robí ZŠ Lysá pod Makytou 1-krát ročne, termín zberu bude vyhlásený v obecnom rozhlase.

 

ELEKTRONICKÝ ŠROT

Patria sem: chladničky, pračky, sporáky, vysávače, rozhlasové a televízne prijímače, mikrovlné rúry, el. ventilátory, kávovary, fritézy, fény,mlynčeky,videorekordéry, hriankovače, mobily, telefóny, počítače, holiace strojčeky, žehličky, vŕtačky, elektr. vláčiky a pod.ODPAD MUSÍ OBSAHOVAŤ VŠETKY SÚĆIASTKY A KÁBLE!

Nepatria sem: sklo, biologický rozložený odpad, priemyselný olej, kyseliny lúhy a iné škodlivé látky a plasty s obsahom škodlivín!
Ako ho odovzdať?: voľne uložiť- čas a miesto zberu bude oznámené v obecnom rozhlase a na úradnej stránke

PLASTY

Patria sem: plastové obaly z nápojov, z kozmetiky, z čistiacich prostriedkov, plastové vrecia, obalové fólie, (odber mesačne);prepravky, stoly, stoličky, nárazníky ( polročne- sústredené na zbernom mieste voľne uložené)Nepatria sem: sklo, biologický rozložený odpad, priemyselný olej, kyseliny, lúhy a iné škodlivé látky a plasty s obsahom škodlivín, mastné a znečistené obalové fólie, zbytky stravy.
Odovzdávajú sa v: plastových vreciach (termín zvozu plastov býva oznámený v obecnom rozhlase), prípadne do kontajnerov na plasty

 

SKLO

Patria sem: prázdne sklenené fľaše a úlomky skla rôznej farby. Nepatria sem: zbytky stravy, priemyselný olej, kyseliny, lúhy, a iné škodlivé látky,lepené sklo, ploché sklo s drôtenou vložkou, železnú rudu, žiaruvzdorný materiál, uhlie a uhoľný prach, kamienky, olovnaté sklo, varné sklo (simax), televízne obrazovky
Odovzdávajú sa v: kontajnery na sklo, zberný dvor

 

NEBEZPEČNÉ ODPADY

Patria sem: kovové, plastové alebo sklenené obaly zo zvyškami alebo zo znehodnotenými rozpúšťadlami, kyselinami, lúhmi, vývojkami, ustaľovačmi, olejmi, farbami, agresívnymi čistiacimi prostriedkami, liečivami; ďalej sú to odpadové ortuťové žiarivky s výbojky, opotrebované oleje a áut, batérie a akumulátoryNepatrí sem: biologicky rozložiteľný odpadOdovzdáva sa v: pôvodných obaloch, čas a miesto zberu bude oznámené v obecnom rozhlase a na web stránke

 

PNEUMATIKY

Patria sem: pneumatiky z osobných automobilovNepatria sem: kovové stredy,sklo,biologicky rozložiteľný odpad priemyselný olej, kyseliny , luhy a iné škodlivé látky
Odovzdáva sa volne uložený na zberné miesto- zberný dvor( pod lipou)

 

Posledná úprava Piatok, 02 Október 2009 09:55
 

PrihlásenieNávštevnosť

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes96
mod_vvisit_counterVčera87
mod_vvisit_counterTento týždeň731
mod_vvisit_counterMinulý týždeň777
mod_vvisit_counterTento mesiac2236
mod_vvisit_counterMinulý mesiac3702
mod_vvisit_counterVšetky dni550904

Tvoja IP: 34.229.113.106
,
Today: Júl 20, 2019

SMS Info

Hľadaj!

Náhodné fotografie

Error opening the path to CpmFetch/domains/lysapodmakytou.sk/public/www_root/galery/cpmfetch
name of configuration file:/domains/lysapodmakytou.sk/public/www_root/galery/cpmfetch/cpmfetch_config.php
Please recheck the path for cpmFetch and the name of the configuration file at the module Backend

Lysá pod Makytou